אבני חודש אוקטובר – טורמלין ואופאל

ילידות חודש אוקטובר המזליסטיות זכו ל2 אבני הולדת שהן מאבני החן האהובות עליי- הטורמלין הורודה והאופל. לכן החודש בחרתי להרחיב קצת בנושא אבני החן ולספר לכן מעט על המושג של אבני ההולדת וגם על האגדות, התכונות והשימושים של אבני האופאל והטורמלין.

מה זו בכלל אבן הולדת?

יש הטוענים שמקור המנהג של אבני ההולדת הוא בחושן המשפט שלבש הכהן הגדול בבית המקדש, בו הופיעו 12 אבנים שהיו משוייכות לשבטי ישראל, לחודשי השנה וגם למזלות. בשלב מאוחר יותר נפוץ באירופה מנהג של ענידת אבן חן שונה לכל חודש, ואחריו נפוץ המנהג של ענידת אבן אחת המייצגת את חודש הלידה של אדם.

טקסטים עתיקים מהמסורת הטיבטית, ההודית ורשימות שהיו בשימוש צורפים אירופאים קובצו כולם לרשימה אחת בידי איגוד התכשיטנים הלאומי של ארצות הברית בשנת 1912. רשימה זו משמשת כיום כתקן מודרני בנושא אבני ההולדת על פי חודשי לוח השנה הגרגוריאני.

https://www.gemstory.com.au/images/australian-opals.JPG
אבני אופאל אוסטרליות, לקוח מאתר Gemstory

אבן האופאל

מדובר באבן יפיפייה ופופולרית ביותר בישראל, שצבעה מכיל הבהקים בכל צבעי הקשת. מקור שמה של האבן מגיע מהמילה היוונית opallios שמשמעותה שינוי צבע, והיא מזוהה עם אבן החושן “לשם”.

עגיל מחבק עם תליון חמסה ואבן אופאל

 

אגדה קדומה מספרת שאבני האופאל נפלו אל כדור הארץ בהבזקי ברקים וזהו מקור הבזקי הצבעים שקיימים בהם. בתקופה הרומית האמינו כי אבן האופל מביאה מזל טוב בזכות זאת שניתן לראות בה את הקשת המסמלת תקווה. באירופה העתיקה היא שימשה כקמע עבור גנבים ומרגלים בשל האמונה שהיא מעניקה להם יכולת להפוך רואים ובלתי נראים.

אבן האופאל מגבירה אצל העונדים אותה יצירתיות, דמיון וספונטניות, תורמת לביטחון העצמי ומעודדת ביטוי של רגשות. בתרבויות שונות שימשה שאמאנים ואנשי דת לעידוד חזיונות וקבלת מסרים נבואיים. השילוב בין היכולת שלה להעצים רגשות, לעודד חשיבה יצירתית ולחבר את האדם להדרכה הרוחנית שלה הוא זקוק יוצרת עבור מי שעונד אותה תנאים אידיאליים ליצירת שינוי והגשמה עצמית.

לבבות טורמלין ורודה pink-tourmaline

טורמלין

אבן הנפוצה בטבע במגוון צבעים – הגוון הנפוץ ביותר הוא שחור, אבל יכול להיות גם חום, סגול, ירוק, כחול, ורוד ולעתים גם שקוף. מקור שם האבן הוא בשפה הסינגלית (הנפוצה באזור סרי לנקה) ומשמעותו “אבן בעלת צבעים ססגוניים”.

בתהליך התגבשות האבן נוצרים לפעמים גבישים בעלי שני צבעים או יותר, הבדל שנובע משינויים בריכוזי היסודות השונים בנוזל המתגבש. הגבישים עשויים להיות ירוקים בקצה אחד וורודים בקצה שני. סוגים מסוימים של טורמלין נראים כאילו הם מחליפים צבע כשמסתכלים בהם מכיוונים שונים.

עגיל מטפס אמזונה עם אבן טורמלין ורודה

 

לאבני הטורמלין יש תכונה חשמלית בלתי שגרתית – כאשר הם חשופים לחום גבישי הטורמלין נטענים במטען חשמלי חיובי בקצה אחד ובמטען שלילי בקצה השני. בצורות שונות של טיפול באמצעות אבנים הטורמלין משמשת לפיזור אנרגיה שלילית, לטיהור האורה ולהשבת האיזון האנרגטי.

הטורמלין הורודה באופן ספציפי נקבעה כאבן ההולדת של אוקטובר, והיא ידועה כאבן העוזרת לשחרר חסימות בצ’אקרת הלב ולהביא לידי ביטוי אהבה, שמחה, חברות, חמלה והומניטריות. מומלץ לענוד אותה כדי לסייע בתהליכים של תיקון דפוסי התנהגות מגבילים הנוגעים בנושאים של אהבה וזוגיות, והיא מסייעת למי שעונדים אותה למשוך אל חייהם אנרגיה של אהבה, אושר והתלהבות.

תגובה אחת

  1. שיר הגב

    איזה תכשיטים מהמהמים, פשוט מדהים מה אפשר לעשות היום!

השארת תגובה